Izvješća s ERASMUS+ mobilnosti
Erasmus+ mobilnost nastavnog osoblja
Elvira Kovač-Andrić, Department of Chemistry and Biochemistry, Faculty of Sciences, University of Porto
U sklopu Erasmus+ programa, posjetila sam Odjel za kemiju i biokemiju Prirodoslovnog fakulteta Sveučilišta u Portu (Department of Chemistry and Biochemistry, Faculty of Sciences, University of Porto) u razdoblju od 22.2.2025. do 2.3.2025. godine. Cilj posjeta bio je upoznavanje s metodama istraživanja, laboratorijskim tehnikama, razmjena znanja i iskustava s profesorima te upoznati rad u području edukacijske kemije i metodike poučavanja. Tijekom boravka upoznala sam organizacijsku shemu Odjela, studijske programe, rad pojedinih Zavoda, odnosno istraživačkih grupa te prezentirala naš Odjel za kemiju s ciljem buduće suradnje.
Studijski programi su organizirani na prijediplomskoj i diplomskoj razini prema konceptu „3+2“ iz područja kemije, biokemije i biotehnologije. Nastavnici izvode nastavu i za pojedine kolegije na prijediplomskim studijima biologije, fizike i geologije, kao i za kolegije u integriranom diplomskom studiju iz inženjerske fizike. Izvode se i tri doktorska studija: studij kemije, studij održive kemije i međunarodni doktorski studij iz teorijske kemije i računalnog modeliranja. Za izvođenje nastave na raspolaganju imaju oko 10 predavaonica i oko 15 studentskih laboratorija.
Odjel za kemiju i biokemiju Sveučilišta u Portu nudi i programe kontinuiranog obrazovanja za nastavnike osnovnih i srednjih škola, koji uključuju specijalizirane tečajeve, programe za usavršavanje nastavnika i prilagođene tečajeve. Tečajevi pokrivaju napredne metode kemijske analize, bioinformatiku, nanomaterijale, laboratorijske aktivnosti, molekularnu strukturu i pisanje znanstvenih članaka.
Odjel održava istraživačku Kemijsko-biokemijsku školu, koja je organizirana u sklopu Visokog učilišta. Polaznici su integrirani u istraživačke timove koji sudjeluju u izradi istraživačkih projekata. Nadalje, organiziraju praksu na Odjelu za učenike srednjih škola koje integriraju u istraživački tim i sudjeluju u razvoju istraživačkog projekta.
Kroz svakodnevne prezentacije pojedinih Zavoda upoznala sam se s njihovim istraživačkim grupama, koje imaju na raspolaganju oko 30 laboratorija. Zavod za anorgansku kemiju bavi se kemijskom sintezom i katalizom gdje je fokus na razvoj novih metoda za sintezu kemijskih spojeva i katalizatora, te materijalima i nanotehnologijom gdje je naglasak na razvoju i karakterizaciji funkcionalnih, hibridnih i održivih nanomaterijala. U području kemije okoliša istraživanja su usmjerena na funkcioniranje nekontaminiranog okoliša, koje kemikalije su prisutne prirodno i u kojim koncentracijama, te kako ljudske aktivnosti mijenjaju te uvjete. U području analitičke kemije bave se razvojem i primjenom naprednih analitičkih tehnika za identifikaciju i kvantifikaciju kemijskih tvari, najčešće elektrokemijskim metodama te razvojem senzora. Teorijska i računalna grupa bavi se računalnim modelima za različite kemijske probleme, uključujući katalizu, materijale, biokemiju i okolišnu kemiju (npr. modeli za inhibiciju Zika i Denge virusa, modeli za oksidacijsku desulfurizaciju, odnosno za učinkovito uklanjanje spojeva sumpora iz goriva). Istraživačke grupe iz područja organske kemija, biokemije i medicinske kemije bave se istraživanjem strukture i funkcije bioloških makromolekula koje pomažu u razvoju novih biotehnoloških proizvoda (npr. enzimi za industrijsku primjenu i biološki lijekovi), istraživanjem biokemijskih procesa (dizajn i sinteza bioaktivnih molekula, razvoj lijekova), te unapređenja tehnoloških rješenja u prehrambenoj industriji u svrhu održivosti i zdravlja .
Odjel za kemiju i biokemiju Sveučilišta u Portu nudi laboratorijske usluge putem FCUP|DQB – Lab&Services kroz tehničku podršku za nastavu i istraživanje (projekti i diplomski radovi). Također nudi usluge drugim odjelima, istraživačkim jedinicama i vanjskim institucijama. Njihova oprema uključuje tehnike kromatografije, spektroskopije, analize termičkih svojstava i analize fizikalnih i strukturnih svojstava.
Posjet Odjelu za kemiju i biokemiju Prirodoslovnog fakulteta Sveučilišta u Portu bio mi je izvrsna prilika za stručno usavršavanje i međunarodnu suradnju te će mi dobivena znanja i kontakti pridonijeti u daljnjem znanstvenoistraživačkom radu i mogućoj budućoj suradnji.
Zahvaljujem Erasmus+ programu, domaćinima na Sveučilištu u Portu te našem sveučilištu na pruženoj prilici za ovaj edukativni i stručno-kulturni doživljaj.
Igor Đerđ, University of Ljubljana, Faculty of Chemistry and Chemical Technology
trajanje mobilnosti: 12.01.2025. – 25. 01.2025.
institucija: University of Ljubljana, Faculty of Chemistry and Chemical Technology
razlog mobilnosti: održavanje nastave
kratak opis aktivnosti: Cilj predloženog skupa predavanja je bio upoznati studente diplomskog (magistarskog) studija kemije s modernim metodama kemijske i fizikalne sinteze funkcionalnih materijala te na brojnim vlastitim primjerima predavaca prikazati sinergiju različitih komplementarnih metoda strukturne i spektroskopske karakterizacije pripremljenih materijala u rasvjetljavanju odnosa struktura-svojstva. Predavanja su se fokusirala na nekoliko bitnih aktualnih tema istraživanja što uključuje fotokatalizu, heterogenu katalizu, magnetske materijale, materijale za pohranu i konverziju energije.
Jelena Brdarić Kosanović, Faculty of Sciences and Informatics, Department of Applied and Environmental Chemistry ,Universitas Scientiarum Szegediensis, Mađarska
vrijeme mobilnosti: 21.10.2024. – 26.10.2024. godine
institucija: Faculty of Sciences and Informatics, Department of Applied and Environmental Chemistry ,Universitas Scientiarum Szegediensis, Mađarska
svrha mobilnosti: Izučavanje i karakterizacija novih, naprednih, ekološki prihvatljivih građevinskih materijala posebnih svojstava (zaštita od mikrovalnog zračenja). Upoznavanje s novim instrumentalnim mogućnostima na Zavodu za primijenjenu i okolišnu kemiju Fakulteta prirodnih znanosti i informatike Sveučilišta u Segedinu za karakterizaciju (nano)materijala (rad na uređajima SEM/EDX, TEM i mikro CT-uređaju.
Erasmus+ mobilnost nenastavnog osoblja
Kasandra Šincek, univ.mag.informatol., University of Padova, Department of Chemical Sciences
Trajanje mobilnosti: 10. ožujka 2025. – 14. ožujka 2025.
Institucija: University of Padova, Department of Chemical Sciences
Razlog mobilnosti: stručno usavršavanje
U sklopu Erasmus+ mobilnosti (ne)nastavnog osoblja pružila mi se mogućnost zajedno s kolegicama iz stručno-administrativne ustrojstvene jedinice Sanjom Petrušić i Tatjanom Šajatović posjetiti Sveučilište u Padovi u Italiji.
Domaćini su se iznimno dobro pripremili i tijekom cijelog našeg boravka nam organizirali različite posjete njihovim stručno-administrativnim jedinicama kao što su Ured za studente, studentska služba, Ured za karijerno savjetovanje studenata i sl. U sklopu posjeta svakoj pojedinoj jedinici imali smo prilike razmijeniti iskustva s njima i slušati način na koji oni rade te slobodno mogu reći da nam oni u nekim primjerima mogu poslužiti kao Uredi dobre prakse. Iznimno su dobro organizirani, koordinirani, vrlo dobro opremljeni i komunikativni.
Osim organiziranih radnih posjeta, domaćini su nam organizirali i posjete kulturnim znamenitostima, pa smo tako imali prilike posjetiti sveučilišni Botanički vrt kao i sveučilišnu zgradu Palazzo Bo u kojoj se još uvijek održavaju svečane promocije studenata medicine i u kojoj je svojedobno predavač bio i sam Galileo Galilei.
Sanja Petrušić, University of Padova, Department of Chemical Sciences
Trajanje mobilnosti: 10.03.2025. do 14.03.2025.
Institucija: University of Padova, Department of Chemical Sciences
Razlog mobilnosti: stručno usavršavanje
U sklopu Erasmus plus mobilnosti, zajedno sa Tatjanom Šajatović i Kasandrom Šincek posjetila sam Sveučilište u Padovi, Odjel za kemijske znanosti.
Tijekom mobilnosti naši domaćini organizirali su nam niz aktivnosti, upoznavanje sa Odjelom, i administrativnim službama, obilazak cijelog Odjela uključujući laboratorije, radionice, knjižnicu i urede stručno-administrativnih službi.
Imali smo prilike posjetiti i ured za projekte, karijernu službu, ured za međunarodnu suradnju i internacionalne projekte, te ured za podršku studenata s invaliditetom te se upoznati na njihovim aktivnostima. Odjel ima 2000 studenata i velik broj zaposlenika kako nastavnika tako i administrativnih službi. Podrška studentima je na izuzetno visokoj razini, u svim područjima vezanim uz uspješan završetak studija. Sveučilište ima i centralne službe za međunarodnu suradnju i projekte, koje su podrška svim sastavnicama prilikom prijava i provođenja velikih međunarodnih projekata (Horizon i Marie Curie), kao i centralnu službu za podršku studentima s invaliditetom.
Naši domaćini organizirali su nam i posjet Sveučilišnom botaničkom vrtu i prekrasnoj sveučilišnoj zgradi Palazzo Bo, koja je sveučillišno središte još od 1493. godine, u kojoj je Galileo Galilei predavao od 1592. do 1610. godine.
Tatjana Šajatović, University of Padova, Department of Chemical Sciences
Trajanje mobilnosti: 10.03.2025. do 14.03.2025.
Institucija: University of Padova, Department of Chemical Sciences
Razlog mobilnosti: stručno usavršavanje
Moja Erasmus + mobilnost bila je u Padovi na Sveučilištu u Padovi na Odjelu za kemijske znanosti. Na mobilnost sam išla s kolegicama Sanjom Petrušić i Kasandrom Šincek.
Domaćini su bili izuzetno ekspeditivni, upoznali smo zaposlenike stručnih službi Odjela, obišle cijeli Odjel, uključujući workshop, stručne službe, laboratorije te knjižnicu. Svaka stručno-administrativna služba nam je objasnila svoj način funkcioniranja na razini Odjela. Domaćini su nam održali i organizirali susrete i sastanke na nivou Odjela te centralnih službi Sveučilišta kako bi nam pokazali na kojoj zavidnoj razini njihovo Sveučilište funkcionira.
Organizirali su nam vođene posjete Sveučilišnom botaničkom vrtu Orto Botanico, koji je najstariji akademski botanički vrt na svijetu i povijesnom središtu Sveučilišta – Palazzo Bo u kojoj su još uvijek smješteni Rektorat i Pravni fakultet.