Sveučilišni prijediplomski studij Kemija
Trajanje studija: 3 godine, 6 semestara
Ukupno: 180 ECTS bodova
Akademski naziv: sveučilišni/a prvostupnik/prvostupnica (baccalaureus/baccalaurea) kemije (univ. bacc. chem.)
O studiju
Primaran cilj Sveučilišnog prijediplomskog studijskog programa Kemije je osigurati studentima stjecanje znanja prema najvišim standardima u tzv. prvom stupnju visokoškolskog obrazovnog okvira razvijenog na temelju Bolonjske deklaracije (Eurobachelor/Euromaster/Eurodoctorate).
Završetkom prijediplomskog studija student se može zaposliti u laboratorijima instituta (znanstvenim, razvojnim, industrijskim), sveučilišnim laboratorijima, laboratorijima tvornica, te srodnih ustanova javnog i privatnog karaktera kao stručni suradnik, te u znanstvenim i stručnim programima sredstava za javno informiranje. Moguće je zapošljavanje u obrazovnim institucijama na suradničkim poslovima.
Završeni student prijediplomskog studija može upisati diplomske studije na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu.
Uvjeti upisa na studij
Završena srednja škola (gimnazija, kemijska tehnička škola) ili stručne škole s barem trogodišnjim programom iz matematike, kemije i fizike). Razredbenim postupkom putem državne mature utvrđuje se rang-lista za upis.
Voditelj studija: izv. prof. dr. sc. Tomislav Balić
Ishodi učenja
Ishodi učenja na razini studijskog programa:
- Utvrditi povezanost atomske i molekulske građe, periodnog sustava elemenata i fizikalno-kemijskih zakonitosti te predvidjeti svojstva i primjenu tvari.
- Konstruirati znanje o građi atoma, molekula i kristala na temelju atomskih i molekulskih orbitala te molekulske geometrije.
- Kritički prosuđivati o fizikalno-kemijskim razlikama između plinova, otopina i krutih tvari.
- Predvidjeti tipove kemijskih veza i drugih čestičnih međudjelovanja te funkciju biološki važnih makromolekula na temelju strukture.
- Utvrditi pojmove i načela termodinamike, elektrokemije, kemijske kinetike i ravnoteže, nuklearne i radiokemije te biokemijskih procesa.
- Primijeniti temeljna znanja reakcijskih mehanizama i molekulske strukture spojeva pri sintezi kemijskih spojeva.
- Argumentirati osnovne teorije i koncepte kiselina i baza te ih primijeniti na reakcijske sustave kao što su puferske otopine, taložni sustavi kao i reakcijske procese poput neutralizacije i hidrolize soli.
- Rješavati problemske zadatke primjenom znanja i vještina u obradi podataka, njihovoj interpretaciji i odabiru odgovarajućih matematičkih i/ili statističkih procedura, postupaka i metoda.
- Pridonijeti prirodoslovnom opismenjavanju planiranjem i provođenjem istraživanja koja uključuju različite metode uzorkovanja, identifikacije i karakterizacije uzoraka.